Niekada nemaniau, kad mano anglų kalbos mokymo strategija kažkuo labai ypatinga. Gal dėl to, kad kiek teko dirbti anglų kalbos privačiose mokyklose, visos jos iki vienos koncentravosi ties kalbėjimu. Vis dėlto, viena žinutė, kurios sulaukiau vakar mane stipriai nustebino.
– Bijau, kad neišmoksiu kalbėti angliškai, nes dabartinė mano mokytoja moko tik gramatikos.
– Bet gal vis tiek bent kažkiek minimaliai jus kalbina?
– Ne, mes tiesiog per pamoką sprendžiam gramatikos lapus lietuviškai,
Gerai, pradėkime nuo to, kad gramatika, žinoma, yra svarbi. Vis dėlto, sutikau per daug mokinių, kurie bijojo kalbėti būtent dėl to, kad kelis metus mokėsi tik gramatikos. Man apskritai kažkaip sudėtinga suprasti kaip anglų kalbą mokant koncentruotis tik į gramatiką. Juk pats sunkiausias dalykas anglų kalboje yra tarimas.
Pavyzdžiui, galiu spręsti su mokiniais gramatikos užduotis, BET tuo pačiu ir papasakoti kaip tarti, duoti jiems ištarti, juos pataisyti. Tokiu atveju, net jei ir sprendžiam gramatikos lapus, vis tiek mokomės ir tarimo, klausymo ir galbūt net ir kalbėjimo.
Koks yra pats geriausias metodas mokytis anglų kalbos?
Vat ir pagavau. Nėra tokio metodo. Kalba yra nuolat kintantis organizmas. Technologijos nuolat keičiasi taip pat ir atsiranda vis daugiau galimybių pamokas padaryti vis interaktyvesnes, įdomesnes ir paprasčiausiai efektyvesnes. Jums tik tie, kurie pardavinėja kursus už 200eurų ar knygas su pavadinimais „Išmok anglų kalbą per 30 dienų“ žadės kažkokias neregėtas, stebuklingas teorijas.
Žinau tik vieną nenuginčijamą tiesą, norint išmokti kalbėti reikia kalbėti. Norint išmokti rašyti – rašyti. Norint išmokti klausyti – klausti. Turbūt esmę supratot, svarbiausia yra praktika. O kokį metodą jūs jau pasirinksit – čia jau labai individualu. Kodėl? Todėl, kad kiekvienas žmogus geriausiai mokosi skirtingai.
Kiekvienam žmogui skirtingas metodas geriausias
Pavyzdžiui, aš asmeniškai geriausiai mokausi savarankiškai, su Youtube ir Quizlet, nes ten turiu viską turiu susirašyti pati, o tada jau atlikti pratimus įvedant žodžius klaviatūra. Klasėje aš nesusikaupiu, mane blaško absoliučiai viskas. O kai esu jau pati viena su savimi, tai galiu norimą video sustabdyti, prasukti, pagreitinti. Korteles pati pasirenku, greitį, laiką taip pat.
Bet.
Aš pažįstu pakankamai daug žmonių, kuriems daug geriau sekasi klasėje, nes juos motyvuoja būtent bendravimas su kitais mokiniais, žinojimas, kad tam tikrą valandą jie turi būti tam tikroje vietoje. Juos motyvuoja mokami pinigai.
Koks anglų kalbos metodas man atrodo efektyviausias?
Noriu pasidalinti kalbos mokymo metodu, kuriuo pati labai tikiu. Ir, patikėkit, jį atradau bandydama skirtingus būdus ir daug daug daug klysdama. Ir dar daugiau sumokėdama už tas klaidas.
Pats efektyviausias būdas yra struktūros sekimas pagal knygą arba programėlę + praktika. Gerose knygose jau būna sudėlioti reikalingiausi žodžiai. Pasirūpinama, kad mokytumėtės ne tik gramatiką, bet ir klausymą, kalbėjimą, rašymą ir skaitymą. Jums pateikiami svarbiausi žodžiai, į kuriuos reikia koncentruotis. Prie viso šito LABAI padeda filmų žiūrėjimas, nes naujai išmokti žodžiai iškart pavartojami praktiškai. Dar padeda kalbėjimas, savo balso įrašymas arba kalbėjimas su mokytoju ar gerai anglų kalbą mokančiu draugu.
Vis dėlto svarbiausia, kad turėtumėte, kas jus pataiso. Mokymasis tampa žymiai greitesniu, kai turite žmogų ištaisantį ir paaiškinantį jūsų klaidas.
Kaip įveikti kalbėjimo baimę?
Pateiksiu pavyzdį kaip padėjau vienam ispanui atsikratyti kalbėjimo baimės. Jis susisiekė su manimi, nes darbo reikalais reikėdavo skambinti į Amazon, o jis bijodavo pratarti ir žodį. O tuo labiau nieko nesuprasdavo. Pamenu pirmą pamoką pamačiau jo katiną ir pakomentavau, koks jis gražus, o ispanas manęs nesuprato.
Kodėl taip nutiko?
Nes jis taip bijojo kalbėti.
Pamokų metu sprendėme būtent užduotis skirtas kalbėjimui telefonu. Jisai man „skambindavo“ o aš atsiliepdavau ir būdavau labai svarbios korporacijos vadovė. Žodžiu, buvo smagu. Bet greitai šias užduotis pakeitėm. Susitikdavom tris kartus per savaitę ir dvi valandas tiesiog kalbėdavomės. Taip, kalbėdavomės angliškai, o aš užsirašinėdavau jo klaidas. Gale pamokos tą visą lapą peržiūrėdavome kartu, paaiškindavau su taisyklėmis, kodėl taip ir ne kitaip. Po dviejų mėnesių jis pasigyrė, jog turėjo pokalbį Amazon ir jie kuo puikiausiai susikalbėjo!
Jeigu šiuo metu neturite puikiai angliškai kalbančio draugo ar mokytojo, nieko tokio! Visuomet galima atrasti būdų kaip tobulinti anglų kalbą ir be to, žiūrint filmus, mokantis žodžius, įrašinėjant savo balsą. Bet vis dėl to, anksčiau ar vėliau raskite žmogų, kuris jus pataisytų, nes tuomet tobulėjimo procesas žymiai greitesnis 🙂
Parašykite komentarą