Pripažinkim, ne kiekvienas iš mūsų nori arba turi galimybes emigruoti į angliją ar investuoti į patyrusį anglų kalbos mokytoją. Tad ką daryti, norint išmokti kalbėti angliškai tiesiog čia ir dabar? Paprasčiausias atsakymas būtų, žinoma, kalbėti. Darant testus, skaitant ar net žiūrint filmus kalbėti neišmoksi. Tokia ta paprasta paslaptis.
Vis dėlto, kokia vertė būtų iš šito straipsnio, jei nepapasakočiau plačiau kaip efektyviausia kalbėti norint pasiekti geriausių rezultatų.
Nuo ko pradėti mokytis kalbėti angliškai?
Prieš pradedant intensyvias kalbėjimo pamokas, verta patobulinti klausymo, skaitymo ir rašymo įgūdžius. Kaip kalbėsi, jei trūksta žodžių? Tik šioj vietoj norėčiau pabrėžti, jog tos klausymosi ir skaitymo pamokos neturėtų ties tuo ir sustoti. Kai aš mokiausi anglų kalbos mokykloj, o pradėjau prieš gerus 20 metų, mano mokytojų anglų kalbos receptas buvo kažkur toks: 25 proc gramatika, 25 proc. rašymo, 25 proc. skaitymo, 20 proc. klausymo ir 5 proc. Kalbėjimo. Beje, per klausymo užduotis pusė klasiokų miegodavo. Todėl nieko nuostabaus, kad 10 klasėj visi buvo lengvoj panikoj, kai reikėjo pradėti šnekėti ir dabar.
Nežinau, kiek kartų girdėjau iš savo mokinių, jog jie dar nepasiruošę kalbėti, nes jiems trūksta žodyno. Jūs ant manęs nepykit, bet su tokiu mąstymu – niekada nebūsit pasiruošę. Tiesą sakant apskritai jaustis pasiruošusiu kalbėti beveik neįmanoma. Na, bent be jokio kalbėjimo užduočių – tai tikrai.
(paveiksliukas klausimas: Kaip išmokai anglų kalbą? Mokykloj / žiūrint filmus)
Kaip pradėti kalbėti angliškai?
Pristatau tris metodus, kuriuos pritaikiau tiek pati, tiek ir rekomendavau savo studentams. Būdų, žinoma, yra be galo daug. Bet svarbiausia juk visada tai, kas veikia per praktiką.
1) Įrašyti savo balsą
Vienas iš tikrai efektyvių būdų – įrašyti savo balsą. Čia sustokim trumpai, nes svarbu ne tik įrašyti, svarbu ir kaip tas balsas įrašomas. Turbūt ne paslaptis, jog daugeliui klausytis savo balso nėra malonu. Nežinau, koks evoliucijos paaiškinimas čia slypi, bet tikrai žinau, ką tai reiškia. Toks jausmas, kad net ne pats šneki ir viduj savęs klausi, negi rimtai taip mane žmonės girdi.
Esmė, jog įrašų iš pradžių nereikia ir klausyti. Sustojimai – normalu. Net jeigu dabar įrašytum savo balsą lietuviškai – tų pauzių ir nejaukių momentų tikrai būtų. Nebent dirbi radijuj ir turi talentą šnekėti nesustojant. Žodžiu, svarbiausia savęs neteisti ir suprasti, jog nerišlus kalbėjimas – natūralu. Geroji žinia, jog įrašant savo balsą tobulini ne tik anglų kalbos gebėjimus, bet ir savo kalbėjimo įgūdžius.
Praktiškas pavyzdys iš mano gyvenimo. Šitą metodą taikiau pati sau, kai ruošiausi TOEFL egzaminui ir jis man be galo padėjo. Šiek tiek papasakosiu kodėl, kad įgautum motyvacijos. Mano gimtakalbis vaikinas norėjo man padėti, tad pabandėm atlikti užduotį kartu be jokio pasiruošimo. Jis kalbėjo pirmas. Aišku, ta jo kalba buvo tobula. Tad, kai atėjo mano eilė aš tik pradėjau isteriškai juoktis, nors kalbėti reikėjo apie Marką Tveną, kurį analizavau milijoną kartų studijų metu. Žinojau, jog egzamino metu turėsiu įrašyti savo balsą ir turėsiu vieną šansą. Tad streso buvo daug, nes atėjo mintis, jog būtent stresas pakiš man koją. Tuo metu mano anglų kalbos žinios buvo jau pakankamai stiprios – mokiau 6 metus, baigiau anglų filologijos studijas, kaip ir nebūtų ko nervintis. Bet yra bet. Taigi, tapau savo pačios mokytoja ir pradėjau įrašinėti trumpus įrašus kiekvieną dieną. Išsirinkdavau klausimą ir įrašydavau kokius 20 įrašų. Tiesą sakant, tie įrašai įvykdavo žymiai greičiau nei tikėjausi, svarbiausia pradėti. Egzamino metu pasitikėjau savimi, nes aiškiai žinojau struktūrą pagal kurią kalbėsiu.
2) Kalbėti su savimi
Vieninteliu savimi gali pasikliausi 100 proc. Ir su savim nori nenori praleidi 100 proc. savo laiko. Tad vairuojant automobilį, apsiperkant maximoj, duše, besidažant laukiant eilėje – puikios progos pakalbėti angliškai.
Praktinis pavyzdys. Aš kaip ir tu turiu visai nedaug laiko paroj, kurį galiu skirti kalbos mokymuisi. Taigi. Ėmiausi iniciatyvos ir kelionę iš darbo ir į darbą paverčiau savotiška pamoka. Duše, gaminant ar tiesiog einant pasivaikščioti pradėjau su savim kalbėtis ispaniškai. Kartais kalbėti garsiai būtų buvę nepatogu (nenoriu pasirodyt beprote), tad galvodavau angliškai. Prieš veidrodį, kavinėj su puodeliu kavos, žodžiu, bet kur, kur tik turėdavau laisvesnę minutę.
3) Susirasti draugų, kurie kalba angliškai
Jau šiek tiek pramokus ir pasijutus drąsiau, tikrai verta ieškoti anglakalbių draugų. Ir nebūtinai jie turi būti gimtakalbiai. Internetinėje svetainėje italki galima susirasti kalbos partnerį nemokamai. Forumuose, kalbos Mokantiems rusų kalbą begalė kalbos apsikeitimo galimybių. Bet netgi ir su lietuvių kalba galima susirasti draugų, kurie mielai pamokys kalbėti angliškai.
Galima pradėti ir nuo pokalbių grupių tokių, pavyzdžiui:
Whatsapp grupės – neįpareigojančios grupės pagal temas
Facebook – lietuvių grupė, kurioje visi laisvai ir pozityviai užduoda klausimus bei gali susirasti savo lygio kalbos partnerius.
Reddit – žmonės, kurie irgi ieško anglų kalbos partnerių. Forumas puikiai tiks ir tiems, kurie nori susirašinėt su kitais jiems aktualiomis temomis.
SpeakingClubOnline – mokama, bet tik 4eur ir galima kalbėti internetu.
Speaky – galima susirašinėti ir itin lengva susirasti kalbos partnerį. Susirašinėjimą vėliau galima perkelti į susiskambinimą.
4) Apie ką kalbėti?
Pirmas ir turbūt paprasčiausias būdas tiesiog pasakoti sau ką matai. Pavyzdžiui:
“I see a table with two chairs. There is a cup with a plate on the table. The cup is white and the plate is black.”
If there is a word you don’t know you could just quickly say it in Lithuanian and then check it later. It is okay to not know every word.
Dar efektyvesnis būdas susirasti internete klausimus ir tiesiog atsakinėti. Klausimų pavyzdžiai besiruošiant darbo pokalbiui:
- Tell me about yourself
- Do you consider yourself successful?
- Why did you leave your last job?
- What are your greatest strengths?
- What is your greatest weakness?
- How would colleagues describe you?
- What motivates you to succeed in the workplace?
- Describe the last company you worked for.
- What are your activities and interests outside of work?
- Tell me about a time you learned from a mistake.
- Do you work well under pressure?
- Do you handle criticism well?
Pabaigai
Vieni būdai efektyvesni, pavyzdžiui, kalbėjimas su patyrusi mokytoju, kuris iškart pataiso klaidas, kiti linksmesni – susirandant draugų ir susipažįstant su jų kultūra, bet bet koks būdas bus efektyvesnis negu joks. Svarbiausia yra praktika, o kokia ji, priklauso nuo kiekvieno individualiai. Niekas neišmoksta per vieną dieną, tad nepasiduok. 🙂 Vieną dieną įdėtos pastangos atsiperka, o mokant anglų kalbą galimybių tikrai daug.
Parašykite komentarą