Nuspėti, kuri tema tiksliai jūsų lauks anglų kalbos egzamino metu neįmanoma. O bet tačiau tikrai yra pagrindinės temos, kurioms yra didesnė tikimybė pasirodyti. Noriu pasidalinti su jumis jų sąrašu:
1.Animals2.Art
3.Common
4.Crime
5.Culture/Society
6.Education
7.Entertainment
8.Environment
9.Family
10.Food and farming
11.Global issues
12.Health
13.Media
14.Money
15.Science and technology
16.Space
17.Sport
18.Transport
19.Travel
20.Work
Nesvarbu ar IELTS, TOEFL ar valstybinis egzaminas. Dažnai jų metu atsiranda tų metų populiariausios temos. Analizuojamos problemos, kuriuos vyksta dabar.
Pavyzdžiui, praėjusiais metais mokinių prašė pakalbėti apie “Multiculturalism” (liet. daugiakultūriškumas).
Ką daryti, kad ištraukus temą neatrodytų, jog dangus griūna?
Pasiruošimas. Pasiruošimas. Pasiruošimas. Lengva pasakyti visiems, kad tiesiog nusiramink arba galvok apie gražius dalykus egzamino metu. Viskas bus gerai. Tiesiog pasitikėk savimi.
Kaip gali pasitikėti savimi, jei pamokos metu taip retai kalbat angliškai?
Gerai, gal ir ne taip retai, bet ar tikrai užtenka tų kelių pamokų per savaitę? Juk klasėj dar daug kitų mokinių. Tai nėra tik individualus mokytojo dėmesys vienam mokiniui. Čia ne mokytojų ar mokinių kaltė, tiesiog taip yra.
Tad ką daryti?
Ruoštis pačiam. Jei neturim galimybės įsigyti kalbėjimo kursų ar pasiruošti su mokytoju individualiai, tai galimybę ruoštis su savimi tikrai įmanoma. Ir dar kaip įmanoma.
Tiesiog niekas nepasako, kaip tai padaryti. O kai pradedi bandyti be jokios patirties pasidaro tik dar labiau baisu. Plius ir informacijos milijonas. Nuo ko pradėti kartotis? Penktos klasės vadovėlio?
Ne.
5 žingsnių savarankiško kalbėjimo mokymosi strategija
Geriausiai mokomės per praktiką. O ir baimė auga, kai jos vengiam. Kuo vėliau pradėsit kalbėti, tuo bus tik jum sunkiau. Viskas įmanoma, bet sunkiau.
Jausti baimės jausmą yra visiškai normalu egzamino metu. Mums svarbiausia, kad tie neigiami jausmai būtų kontroliuojami.
O kai žinai, jog mokeisi, tada gali pasakyti sau “aš padariau viską, ką galėjau, kad šitas egzaminas pasisektų”. Tada ramiau, nusiramina vidinis balsas. Tad pasistenkit dabar, kad egzamino metu jau nebereiktų eikvoti energijos stresui.
#1 Pirmas žingsnis
Susirasti pagrindinius kalbėjimo klausimus ir atsakyti raštu.
#2 Antras žingsnis
Susikarpykit klausimus į atskirus lapelius. Ir tiesiog bandykit atsakinėti kaip išeina.
#3 Trečias žingsnis
Pradėti įrašinėti savo balso įrašus. Tačiau neklausykite jų. Jūsų tikslas yra tiesiog pasiimti vieną klausimą ir įrašyti jo atsakymus 5 kartus.
#4 Ketvirtas žingsnis
Įrašykite klausimus žodžiu. Išsisaugokit ir tada tiesiog pasileiskit sau klausimą ir iškart bandykit atsakyti. Nepamirškite įrašyti savo atsakymų. Vienam atsakymui duokite bent tris bandymus.
#3 Penktas žingsnis
Perklausykite savo įrašus. Svarbiausia, neteiskite savęs. Savo balso klausyti visuomet keista, bet atkreipkit dėmesį ar darot pakankamai pauzių, ar jus lengva suprasti. Ar šnekate per greitai, o gal per lėtai? Ar atsakote į jums užduodamą klausimą su argumentais?
Taip, iš pradžių bus daug nejaukių tylos pauzių, susimaišymo ir atsakymo Google vertėjuje ieškojimo. Na ir kas?
Būtent ši praktika be galo padeda smegenims įprasti mąstyti greitai. Plačiau apie šią metodiką dalinuosi savo Instagram paskyroje.
O po to jau laikas atsidaryti NEC ir detaliai išsianalizuoti, ko būtent iš jūsų reikalaus. Kiekvienas kalbėjimas (brandos egzamino, IELTS ar TOEFL) turi savo atskirą strategiją. Jūsų užduotis ją perprasti.
Kaip efektyviai išnaudoti pasiruošimo laiką egzamino metu?

Vienas dalykas į kurį noriu atkreipti jūsų dėmesį yra pasiruošimas. Pasiruošimui laiko daug neturim, o kartais būna imi ir pradedi rašytis sau visą kalbą.
Tada ir nutinka blogiausia. Laikas ištirpsta, o nuėjus negali pasakyti sakinio nežiūrint į pasiruošimo lapą.
Todėl pasirašykite atsakymus VIENU žodžiu. Ir dar svarbu, kad tas atsakymas turėtų du pavyzdžius. Juos irgi pasirašykite vienu žodžiu.
Pavyzdys:
Do you have a school uniform? If, so describe it. If not, describe an ideal uniform.
- Pasibraukiu sau, kurį atsakymą rinksiuosi.
Do you have a school uniform? If, so describe it. If not, describe an ideal uniform.
2. Susirašau visus žodžius apie kuriuos kalbėsiu ir jų pavyzdžius.
- Grey
- Jacket
3. Jeigu matau, kad daug pasirašyti negaliu, tiesiog renkuosi kitą temą ir pasirašau jai tinkamus žodžius:
- Black
- Jacket
- Trousers
4. Šiuo atveju man lengviau kalbėti antru variantu, tad taip ir darau. Dabar laikas pasirašyti argumentų pavyzdžiams, kad nereiktų pilstyti iš tuščio į kiaurą.
- Black (comfortable, stylish, green)
- Jacket (long lasting, washing, sweater)
- Trousers (not skirts, winter)
Gal jum ir neturi daug logikos pavieniai žodžiai, bet aš žinau, kad man turi. Ir iškart bus lengviau atsakinėti. Kai turi pavyzdžius, nebereikia galvoti, ką pasakyti. Tai be galo naudingas dalykas. Iš vieno žvilgsnio iškart žinosiu apie ką man kalbėti.
Pavyzdžiui:
I don’t have a school uniform (1). My ideal uniform would be black because (2) it’s comfortable and stylish. For example (3), green uniforms are difficult to match with other accessories. A black uniform will look great with everything. That’s why (4) I would choose this uniform.
Did you see what I did there? (liet. ar matėt ką ten padariau?)
Pirmiausia pasakau tai, kas jau parašyta klausime. O tada tiesiog duodu savo pavyzdį. Formulė:
- Paversti sakinį teiginiu,
- Pasakyti, kodėl tai pasirinkau,
- Duoti pavyzdį,
- Apibendrinti.
Specialiai parašiau ilgesnį variantą, jūsų gali būti trumpesnis. Svarbiausia pasirašyti, o tada pabandyti įsirašyti savo balsą. Taip matysite, ar šnekate per ilgai ar per trumpai. Per ilgai? Sumažinat pavyzdžių skaičių. Per ilgai? Padidinat. Viskas paprasta.
Kaip pasiruošti anglų kalbos kalbėjimui?
Visų pirma daugiau skaityti ir klausyti naujienų. Asmeniškai Amerikos naujienas sužinau klausydama komikų. John Oliver ar Trevor Noah. Įdomių dalykų papasakoja ir BBC news.
Nereikia žiūrėti kiekvieną dieną po valandą. Bet net ir kelios minutės žiūrint ar skaitant naujienas gali praplėsti jūsų akiratį, padėti išmokti naujų, sudėtingesnių žodžių.
Jūs turit rasti, kas bus įdomu būtent Jums. Man laisvalaikiu patinka pažiūrėti, ką naujo sukūrė VICE. Bet yra begalė Netflix’o laidų arba to paties Youtube kanalų su įdomia ir įtraukiančia informacija.
Psichologinis pasiruošimas
Nežinau kodėl mokykloj niekas apie tai nekalba, kai tai ir yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl visi taip paniškai bijo kalbėjimo.
Ir ne paslaptis, kad viešasis kalbėjimas moksliniais tyrimais yra viena iš pagrindinių baimių žmonėms. Ne, meška nepasirodo kalbėjimo metu. Ir taip būna tikrai ne taip baisu, kaip iš pradžių atrodo. Bet paaiškink tu tai, kad nori savo smegenims.
Apie streso valdymą kol kas nesiplėsiu, tik pasidalinsiu knyga, kuri verta dėmesio.
Jeigu būtų įdomiau sužinoti apie tai daugiau, palikite komentarą ir greitu metu paruošiu dar vieną straipsnį, kuriame detaliai papasakosiu, kaip susitvarkyti su stresu.
Parašykite komentarą